Co to jest plagiat w sztuce?
Gość - 2017-06-11 15:42:20
Kup program anyplagiatowy za 49 zł i nie martw się o plagiat!
Gość 2018-06-11 23:13:45 Łask
Przestępstwo karne, które wielu twórców popełnia w białych rękawiczkach...
Plagiat w sztuce, to świadome i dobrowolne kopiowanie prac danego twórcy i podpisywanie się pod jego dziełami swoim imieniem i nazwiskiem. Mogą to być skopiowane rzeźby, obrazy, szkice, projekty, plakaty, pomysły... Niestety plagiator zamiast zaczerpnąć inspiracji od autora, nie mając swoich własnych pomysłów popełnia kradzież i niemal natychmiast przekreśla swoją karierę jako artysta. Do przestępstwa nie doszłoby wtedy, gdyby złodziej jedynie zapożyczył jakiś fragment, kolor czy formę i zinterpretował ją na swój indywidualny sposób. Przykład?
Pewien współczesny artysta malarz wpadł na pomysł, aby stworzyć nowy, świetny trend w sztuce. Tworzy z pasją swoje dzieła, ale omawia je przy tym z drugim artystą, który zdaje się być bardziej doświadczony i obyty w świecie sztuki. Autor tworzy dzieła, ale zazdrosny kolega zaczyna kopiować jego prace i w tajemnicy przed nim wystawia je w galerii pod swoim imieniem i nazwiskiem - dochodzi do kradzieży czyli plagiatu. Jeśli kolega autora stworzyłby swoje dzieło, jedynie zainspirowane formami lub kolorami jego dzieł, nie byłoby mowy o kradzieży, a obydwaj artyści mogliby stworzyć wspólnie nowy trend w sztuce.
Gość 2018-01-24 22:21:58 Andrychów
Tematyka plagiatu w sztuce nie jest tak łatwa, jak mogło by się wydawać. Granica między naruszeniem czyichś praw autorskich a zwykłą inspiracją często bywa cienka. Oczywiście, kiedy ktoś po prostu kopiuje część cudzego dzieła, sprawa jest prosta, jednak najczęściej plagiatorzy są o wiele sprytniejsi. Z plagiatem będziemy mieć więc do czynienia, gdy podobieństwa jednego dzieła do drugiego,będą tak duże,że nie sposób będzie powiedzieć, iż mam do czynienia ze zwykłą inspiracją. Sytuację tę każdorazowo musi ocenić jednak sąd.
Gość 2017-06-11 15:56:23 Trzcianka
Sztuka ma to do siebie, że wielkie dzieła znajdują zwykle wielu naśladowców. Trzeba jednak pamiętać, że nie każde naśladowanie jest plagiatem. Na przykład w przypadku obrazów, rzeźb czy innych przedmiotów ozdobnych, plagiatem będzie kopia, pod którą autor podpisze się własnym nazwiskiem i będzie twierdził, że dzieło to jest wytworem wypływającym w całości z jego wyobraźni. Jeśli natomiast po skopiowaniu dzieła autor kopii przyzna, że jest to reprodukcja czy inspiracja i poda źródło, z którego czerpał inspirację, wtedy już nie mamy do czynienia z plagiatem.
Tematy antyplagiatowe które mogą Cię zaciekawić:
Czy plagiat ulega przedawnieniu?
Co to jest plagiat muzyczny?
Co to jest plagiat pracy licencjackiej?
Co grozi za wykrycie plagiatu?
Czy antyplagiat sprawdza PDF?
Co grozi za plagiat pracy zaliczeniowej?