Szukaj w portalu NiePlagiatom.pl lub zadaj pytaniePytasz jako: Gość

Co wykrywa plagiat?

Gość - 2018-06-28 20:38:03

Kup program anyplagiatowy za 35 zł i nie martw się o plagiat!

Gość 2018-09-19 15:14:35 Pieńsk

Czym jest plagiat?


Należy mieć na uwadze, że nie ma jednej klarownej i obowiązującej w każdej sytuacji definicji plagiatu. Mówiąc ogólnie, chodzi o podpisanie własnym nazwiskiem dzieła innej osoby. Dotyczy to zarówno całości pracy, jak i jej fragmentów oraz dzieł z wielu dziedzin, nie tylko tekstów. Plagiat jest zatem traktowany jako istotne naruszenie prawa autorskiego. Takie podejście wymaga oczywiście każdorazowej interpretacji. Z tego też powodu trudno znaleźć jednoznaczny wymiar plagiatu, problemem zawsze będzie odpowiedź na pytanie: na ile procent zapożyczeń można sobie pozwolić, a ile będzie plagiatem? Takie dylematy będzie za każdym razem rozstrzygać sąd. Jednak roboczo, wobec prac licencjackich i magisterskich polskie uczelnie przyjmują, że 40 proc. zapożyczeń kwalifikuje pracę jako plagiat. Czy słusznie - to już inna sprawa.

Metody wykrywania plagiatu

Obecnie mamy do czynienia z wieloma rodzajami systemów antyplagiatowych. Niektóre z nich wykorzystują proste metody analizy tekstów. Najczęściej stosowane jest porównywanie tekstów metodą "jeden do jednego", gdzie program komputerowy skanuje prace w poszukiwaniu identycznych fragmentów. Wystarczy, że zamienisz w zdaniu kolejność wyrazów albo wstawisz mikrospacje czy białe znaki (łączymy np. dwa wyrazy symbolem z klawiatury, wpisanym białą czcionką) - a plagiat pozostanie niewykryty. Tak działają najstarsze systemy antyplagiatowe. Z inną metodą spotykamy się wówczas, gdy program antyplagiatowy przekształca zdania w wartości matematyczne, a potem wyszukuje identyczne wartości w porównywanych dokumentach.

Są też takie systemy antyplagiatowe, które wykorzystują zaawansowane algorytmy genetyczne. Nowoczesnych systemów nie da się już tak łatwo oszukać przy pomocy prostych sztuczek, które dotąd stosowano. Do budowy tych systemów zostały bowiem wykorzystane algorytmy, które działają podobnie jak neurony w ludzkim mózgu - potrafią  niejako "zrozumieć" zawartość merytoryczną analizowanych prac.

Podsumowanie

Reasumując powyższe rozważania, plagiat ma za zadanie wykryć, ile w naszym dziele jest naszych sformułowań, przemyśleń i wniosków, a ile jest "zapożyczonych" z innych prac. 


Gość 2018-06-28 22:46:42 Zwoleń
Ludzie mają skłonność do popełniania nadużyć Warto sprawdzać różne rzeczy, na przykład prace licencjackie, magisterskie i doktorskie. Plagiatowanie jest moralnie nagannym postępkiem. Wiele osób ułatwia sobie życie, nie pisze prac samodzielnie, tylko kradnie cudze prace lub ich obszerne fragmenty. System antyplagiatowy wykrywa wszystkie zapożyczenia, które nie są opatrzone przepisami. Nie ma ucieczki, dobry antyplagiat sprawdzi każdą pracę dokładnie, łącznie z bibliografią, przypisami oraz tabelami. Tematy antyplagiatowe które mogą Cię zaciekawić:
Czy plagiat pracy magisterskiej jest przestępstwem?
Czy plagiat sprawdza literaturę piękną?
Czy wysoki poziom plagiatu w pracy równa się jej odrzuceniu?
Czy kontynuacja znanego dzieła jest plagiatem?
Czy modyfikowanie czyjejś pracy to plagiat?
Czy plagiat można popełnić nieświadomie?