` system antyplagiatowy

Czy wykorzystanie cudzego pomysłu to plagiat?

Gość - 2018-08-05 21:33:15

Kup program anyplagiatowy za 49 zł i nie martw się o plagiat!

Gość 2018-08-05 22:53:11 Zgorzelec

Często zastanawiamy się nad tym, czy użycie czyjegoś pomysłu jest kradzieżą praw autorskich. Zdarza się wtedy, że rezygnujemy z tej inspiracji uznając, że nie powinniśmy wykorzystywać cudzych idei w naszej twórczości.
Nic bardziej mylnego. Jeżeli przykładowo koleżanka podzieliła się z nami pomysłem na nową książkę, a my chcemy ten pomysł wykorzystać, to mamy do tego prawo. Niestety nawet zapisanie pomysłu na kartce, czy w formie elektronicznej, nie jest zabezpieczeniem praw autorskich. Nie oznacza to jednak, że możemy dowolnie korzystać z cudzych pomysłów. Niemniej jednak ochrona w tym przypadku jest związana z ochroną dóbr osobistych, a nie ochroną praw autorskich. Aby zapobiec plagiatowi, dany utwór, bo nie dotyczy to tylko książki, ale także na przykład muzyki, powinien zostać zwerbalizowany. 
Planując wykorzystanie cudzego pomysłu niekoniecznie mamy do czynienia z wykroczeniem prawnym, niemniej jednak powinniśmy zastanowić się nad ewentualnymi wyrzutami sumienia, które mogą się u nas pojawić. 
Tematy antyplagiatowe które mogą Cię zaciekawić:
Jak polskie uczelnie walczą z plagiatem?
Czy w modzie możliwy jest plagiat?
Czy sampling to plagiat?
Ale to już było… I nie wróci więcej?
Czy podróbki markowych rzeczy nadal będą zyskiwać na popularności?
Czym jest plagiat w grach?